March-April

★★★★★

Outstanding Performance

Oscar Cardenas (The Great Illusion)

Diamond Award Winners

Best Actress in a Drama – Silvia Espigado (No News)

Best Actress in a Horror – Briana White (Occupants)

Best Actress in a Sci-Fi – Irina Abraham (2050)

Best Actor in a Comedy – Vittorio Ciorcalo (Walter Treppiedi)

Best Actress in a Comedy – Ingrid Evans (Guilty Bunch of Flowers)

Best Actress in a Noir Film – Kenzie Dalton (The Great Illusion)

Best Supporting Actor – Graham Greene (The Great Illusion)

Best Supporting Actress – Eleanor Burke (Guilty Bunch of Flowers)

Best Ensemble – The Cast (2050)

Platinum Award Winners

Best Actor in a Drama – Josh Phillips (Nasty Habits)

Best Actress in a Drama – Karlisha Hurley (Bet the Demon Wins)

Best Actress in a Horror – Kenzie Dalton (The Great Illusion)

Best Actor in a Sci-Fi – Devin Fuller (2050)

Best Actress in a Comedy – Eleanor Burke (Guilty Bunch of Flowers)

Best Supporting Actor – Fernando Guillén Cuervo (No News)

Best Supporting Actress – Julie Gonzalo (The Great Illusion)

Best Child Actor – Max Driesch (Max Topas)

Gold Award Winners

Best Actor in a Drama – Ignacio Jiménez (No News)

Best Actor in a Horror – Knútur Haukstein Ólafsson (Inferno)

Best Actress in a Drama – Eleanor Burke (A Date With Shillelagh)

Best Actor in an Action film – Alan Delabie (Anatomy of An Antihero redemption)

Best Actor in a Comedy – Kenny Davies (Guilty Bunch of Flowers)

Best Actor in a Romance – Joris Adu (The true love of Hubert)

Best Actress in a Romance – Ani Ghazaryan (Ludwig the Hedgehog)

Best Supporting Actor – Chris Riquinha (2050)

Best Supporting Actress – Silvia Marsó (No News)

Best Child Actress – Akshitha Prajeeth (Chottu Paathram)

Best Young Actress – Harlow Rocca (The Great Illusion)

Best Acting Debut – Sara Dunn (Oh my God!)

Best Voice Performance – Silvia Espigado (No News)

Best Ensemble – The Cast (Guilty Bunch of Flowers)

Best Duo – Kenny Davies & Eleanor Burke (Guilty Bunch of Flowers)

Silver Award Winners

Best Actor in a Horror – Joseph T. Hypes (The Grimoire Chapters)

Best Actress in a Horror – Bryndís Haraldsdóttir (Hope)

Best Actress in a Comedy – Sara Dunn (Oh my God!)

Best Supporting Actor – Stephen Olson (Caregiver Wanted)

Best Supporting Actress – Stefanie Bloom (2050)

Best Child Actress – Fatima Almaraz (The Crimson Flower)

Best Young Actress – Valentyna Sichko (The Fields of Dying Rabbits)

Best Ensemble – The Cast (Mercs Moonsamy)

Best Duo – Naomi Nero & Barbara Riethe (2)

Bronze Award Winners

Best Actress in a Drama – Francesca Ravera (Claire)

Best Actress in a Horror – Lára Magnúsdóttir (Inferno)

Best Actress in a Fantasy – Julia Doménech (Evaporations)

Best Actor in a Comedy – Dennis Cabrini (High Hopes 2)

Best Ensemble – The Cast (Just the Tip)

Best Duo – Oliver Theurich & Nancy Dölves (Magdalena’s File)

Honorable Mentions

Best Actress in a Historical Film – Fatima Almaraz (The Crimson Flower)

Best Supporting Actor – Oliver Theurich (Magdalena’s File)